Зовсім нещодавно злодії, залазячи у чужі квартири чи привласнюючи чуже майно. могли бути відносно спокійними. Бо ж в’язниця їм
загрожувала лише тоді, коли сума накраденого майна складала 907 грн. 50 коп. Але ця ситуація змінилася минулого місяця. - З 25 червня 2009 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за викрадення чужого майна», -
розповідає Дубенський міжрайонний прокурор Роман Музичук. – І згідно цих змін, зокрема ст. 51 КУпАП, викрадення чужого майна вважається дрібним, якщо його вартість на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Що ж до суми неоподаткованого мінімуму доходів громадян, то, відповідно до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 року, вона встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, яка дорівнює 50% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. Нині розмір мінімальної заробітної плати становить 605 грн. Звідси вартість викраденого майна, що кваліфікується як злочин, розраховується таким чином: 50% від 605 грн. = 302,50 грн. х 02 (положення ст. 51 КУпАП) = 60,50 грн.
- Тобто відтепер, щоб потрапити під кримінальне переслідування і сісти за грати, достатньо вкрасти якусь дрібницю, що вартує більше шістдесяти з половиною гривень? - Саме так. Якщо раніше за грати можна було втрапити, вкравши на суму 907,50 грн., то відтепер – на 60,50 грн. Крадіжки майна меншої вартості вважаються дрібним викраденням чужого майна і за них передбачена адміністративна відповідальність.
Думається, що після таких нововведень у законодавстві, багато хто все ж задумається, чи варто ризикувати власною свободою заради якихось кількох гривень. Звісно, якщо ця інформація все ж дійде до вух потенційних злочинців.